Betekintés a tervezésbe- Happy Bonsai

2021. 12. 09.

Logó- és arculattervezés- Happy Bonsai

Egy gyakorlati példán keresztül szeretném bemutatni nektek a munkafolyamatot, amit követek a tervezés során, és néhány fontos információt a logó és arculattervezésről. 

Happy Bonsai a Designer mentorálás (OWT tanfolyam) során kapott feladatom. A brief elolvasásakor nem gondoltam, hogy portfólióm fontos darabjává növi ki magát.

A brief nyomán a megbízóm egy fiatal pár, akik azután fogtak saját vállalkozásba, hogy a közös hobbi és a bonsai világa annyira elvarázsolta őket, hogy elhatározták, megismertetik ezt a csodás hobbit a nagyvilággal is. Már a logó megtervezésekor figyelembe vettem, hogy a megbízóim webshopot is szeretnének, online tanfolyamokat szerveznek, élénk közösségi média jelenlétet alakítanának ki a Happy Bonsai márkanév alatt. 

Moodboard

Első körben feltérképeztem a magyar, majd a nemzetközi bonsai webshopokat. Az ilyen kutatásokból mindig nagy mennyiségű információt és inspirációt szerezhetünk az adott termék/szolgáltatás témakörében. Ebben az esetben viszonylag kevés versenytárs jelenlétével kellett számolni a piacon, viszont a bonsai kultúra megismertetése is kiemelkedő fontosságú. Egy fiatalos, modern, de letisztult megjelenésű arculat lehet az első versenyelőny a vállalkozás számára. A pár a bonsai fák nevelése mellett a japán kultúra szerelmese is lett, ezért a moodboard alaphangulatát is ez adta.  A moodboard feladata képekkel, színekkel bemutatni a hangulatot, amit jelen esetben az arculattal ábrázolni szeretnénk. Hasznos a megrendelő és minden kreatív szakmát végző számára, hiszen már itt, a tervezés ezen korai szakaszában találkozhatnak az elképzelések, előrevetítve az irányt, amerre a tervezés halad. Sor kerülhet  egyeztetésre, már itt meg lehet tenni a szükséges módosítási javaslatokat a tervezés hatékonyságának növelése érdekében. A moodboard a Happy Bonsai esetében : 

Kovács Kriszti webdesigner
Happy Bonsai moodboard

Logó

A következő lépés a logó megtervezése volt, ahol mindenképpen szerettem volna, ha a bonsai fa megjelenik egyértelműen. Utalni szerettem volna arra is, hogy a tulajdonosok a japán kultúra iránt is rendkívül elkötelezettek. Így született meg a Happy Bonsai logója: 

Happy Bonsai logó
Happy Bonsai logó

Branding board

A logó elkészítése a tervezési folyamatban együtt jár a branding board elkészítésével is, mely tartalmazza magát a logót, illetve változatait. A variánsok a későbbi felhasználási módoktól függően készülnek el, fekete-fehér, álló, fekvő verzióban. Szerencsés esetben a logó későbbi felhasználási felületei már a brief készítésekor meg vannak határozva, ez nagyban megkönnyítheti a későbbi munkát. A branding board tartalmazza még a meghatározott arculati színeket, ami a webdesigner javaslata alapján a későbbi weboldal színei is lesznek. Ezen kívül a betűtípusokat is, amik szintén nagyon hasznosak abból a szempontból, hogy a későbbiekben ezek használata segít megőrizni az arculati egységet. Mindezeknek egyetlen célja van: azt szeretnénk, ha a márkánk jelképe bevésődjön az emberek elméjébe. Jelen esetben az volt a cél, hogy ha bonsai fa, akkor a későbbiekben a lehető legtöbb embernek a Happy Bonsai jusson eszébe. 

branding board Happy Bonsai
Branding Board

Az arculati színek kapcsán a később a weboldalon is használt színek is tükrözik a japán kultúra behatását. Az egyszerű, tiszta, letisztult megjelenést.  Természetesen az egyeztetések során megbeszéljük, hogy az elkészült logót a későbbiekben milyen felületen fogja használni a megbízó. A logó használatának bemutatására mockup-okat is készítek. A mockupok segítenek az arculat véglegesítése során megmutatni, hogy a logó hogyan néz ki használatban. 

Kovács Krisztina webdesigner
Happy Bonsai logó
Happy Bonsai logó

A Happy Bonsai vállalkozás arculatának megtervezésekor az egyes lépések már eleve úgy álltak össze egy egésszé, hogy azok a későbbi webdesign tervezésekor segítsék a folyamatot. 

Tippek, tanácsok

Egy vállalkozás esetében, teljesen mindegy, hogy most induló vagy már régóta működő vállalkozásról legyen szó, a siker kulcsa, hogy minél inkább képes legyen megoldást nyújtani az emberek problémáira. Az arculat is csak akkor lehet elég jó, ha összhangban áll a megbízó elképzeléseivel, magával a vállalkozással és középpontba helyezi a megoldást, amit a vásárlóinak a termék vagy szolgáltatás megvásárlásával kínál. 

Mindenkit bátorítani szeretnék arra, teljesen mindegy, hogy egy egyszemélyes vállalkozás, vagy üzem,szolgáltatás vagy termék az, amit kínál: időről időre tesztelje le saját arculatát. Egy cég arculata szavak nélkül mesél az embereknek magáról a vállalkozásról. Szerencsés esetben hatással van rájuk,felkelti az érdeklődésüket, kíváncsivá teszik őket. Rögtön érdeklődővé válnak, ami nagy előrelépés a vásárlóvá válás folyamatában. Nem kell bemutatnom, hogy mennyi információ ér bennünket nap mint nap, egyre nehezebb kitűnni a tömegből termékünkkel, szolgáltatásunkkal. Ha cégünk arculata tükrözi azt, hogy igen, mi mások vagyunk, mint a többi ezer, az már óriási előny a versenytársakkal szemben…

Weboldalt vagy logót szeretnél?

IGEN! AJÁNLATOT KÉREK!

Kövess Instagramon is!

@kkriszti_webdesigner