Milyen weboldalra van szükségem?-

2021. 12. 09.

A weboldal készítés folyamatának induló lépése, hogy átgondoljuk, megfogalmazzuk azokat a célokat, amelyek el szeretnénk érni a készülő oldallal. A site-ok felépítése ennek megfelelően nagyon sokféle lehet. Nézzük meg, melyek a weboldalak típusai:


Bemutatkozó weboldal

Bemutatkozó weboldala nem csak vállalkozásoknak, hanem igazából bárkinek és bárminek lehet. Ez a legegyszerűbb a weboldalak típusai közül. Természetesen elvárás egy bemutatkozó weboldaltól is, hogy mobil- és felhasználóbarát legyen, naprakész és hiteles információkat tartalmazzon, nem beszélve arról, hogy legyen szép is és hangulatban illeszkedjen a tartalomhoz, a bemutatni kívánt tevékenységhez, személyhez.


Üzleti weboldal

A legtöbb honlap valamilyen üzleti céllal jön létre, jellemzője, hogy részletes információkat tartalmaz a vállalkozásról, híreket olvashatunk, fontos információkat tudhatunk meg a cég életéről, a tevékenységről, amit végeznek. Az oldal nagyobb terjedelmű, mint egy bemutatkozó oldal. Az üzleti honlapokon többet megtudhatunk a cégnél dolgozókról, a vállalati környezetről, az eladni kívánt termékekről, szolgáltatásokról. Manapság ha valamit venni szeretnénk, először a Google keresőjét hívjuk segítségül, találatai befolyásolják azt, hogy hol vásárolunk, milyen szakembereket keresünk fel. A jó üzleti weboldal a vállalkozás tükre, mondhatnám azt is: “Mutasd a weboldalad és megmondom, milyen cég vagy…”


Landing oldal

A landing page vagy landoló oldal egy egyoldalas weblap, mely kifejezetten egy marketing vagy hirdetési kampánynak készült. Ide érkeznek a látogatók, miután kattintottak egy e-mailben kapott vagy Google hirdetésben, bármilyen közösségi média posztban elhelyezett linkre. A többi weboldallal ellentétben a landing page-nek egyetlen célja van, az ún. CTA (call-to-action- marketingben olyan tartalom, melynek célja valamilyen cselekvésre bírni a látogatót). Az oldalon minden információ, designelem erre irányítja a figyelmet. A legfontosabb különbség egy honlaphoz képest, hogy a landing page egyetlen linket tartalmaz, míg a honlap számtalan hivatkozással van ellátva. Nagy előnye, hogy hatékonyan elérhető vele egy jól elkülönített célcsoport. A landing page-ről egy külön bejegyzésben többet is megtudhatsz hamarosan…


Sales oldal

Kifejezetten értékesítésre tervezett weboldal, ez az egyetlen célja. Jellemzője, hogy gyakran nincs rajta sem menü, sem aloldalak, sem oldalsáv. Az, hogy jó egy sales page, könnyen mérhető: eladja a terméket. A sales oldalak hasonlóan, mint a landoló oldalak kiemelt fontosságúak, ezért külön bejegyzést fogok neki szentelni…

Portfólió weboldal

 A portfólió honlap a soron következő a weboldalak típusai között. Ahogy a nevében is szerepel, egy művész, designer, modell, fotós munkáit bemutató weboldal, online fotógaléria. Lényegéből kiindulva nagyobb részben tartalmaz képeket, kisebb részben szöveget. Kitűnő módja annak, hogy megrendelőket, ügyfeleket szerezzünk munkáink bemutatásával. A kapcsolati oldalon keresztül a látogatóknak lehetőségük van közvetlenül üzenetet írni az oldal tulajdonosának és ajánlatot kérni, megrendelni a szolgáltatásait, ha tetszett a portfólió.


Személyes weboldal

Leggyakrabban közéleti szereplők és influenszerek számára készül ez a weboldal típus. Ilyen oldalt készítünk, amikor egy személyt vagy márkát szeretnénk a középpontba helyezni. Az ilyen típusú oldalaknál nincs egy meghatározott üzenet. Itt az a cél, hogy az illető karakterét kiemeljük. A hangsúly azokon a tulajdonságokon van, amelyek őt egyénileg kiemelik, ismertté teszik. Az ilyen oldalakon szerepelhetnek blogbejegyzések, megvásárolható termékek, alkalmasak közösség építésére. Gyakorlatilag bármi megjeleníthető, ami az adott személyhez kapcsolódik.


Nonprofit weboldal

Kettős céllal jönnek létre ezek az oldalak: megismertetik a látogatókat egy fontos karitatív tevékenységgel, illetve lehetőség van az oldalon keresztül adományozni a jó ügy érdekében. 


Blog

Úgy is mondhatnám, hogy a blog egy digitális napló. Magánemberek körében terjedt el, majd az üzleti szektor is átvette, mert felismerték a releváns tartalom közlésében rejlő lehetőségeket. A blog típusú oldalak csak írásos bejegyzéseket tartalmaznak, más funkciói nincsenek. Szokás használni például ha valaki egy hosszabb utazásról szeretne beszámolót megjelentetni, vagy valamilyen folyamatról számol be pl. expedíció vagy valamilyen projekt, vagy egy fotós blog, stb. 


Webportál, hírportál

Jellemzője, hogy egy adott témában készült cikkeket tartalmaz, híreket közöl. Általában valamilyen téma köré szerveződik, friss és releváns információt szolgáltat az adott témakörben. Az ilyen oldalak középpontjában az újságírás áll. Lehetőség van feliratkozókat gyűjteni, akik első körben szeretnének értesülni a friss hírekről. Az ilyen típusú oldalak megjelenése letisztult, a téma és a tartalom kerül előtérbe.  


Webáruház

Az online kereskedelem színtere, egy oldal, melyen keresztül meg lehet tekinteni termékeket, változatait, meg lehet rendelni, többféle szállítási és fizetési mód közül lehet választani. Egyre többet költünk online, egyre többféle termék és szolgáltatás vásárolható meg az interneten keresztül. Egy webshopban minden egyes terméknek saját termék oldala van, amely részletes információkat közöl a termékről, fényképekkel illusztrálva. Egy gombra kattintva azonnal meg is vásárolhatjuk, de virtuális kosárba is helyezhetünk termékeket. A folyamat befejezéseként lehetőségünk van választani a szállítási és fizetési módok közül. Ezt az oldalt típust akkor használjuk, ha az a célunk, hogy eladjunk egy vagy több terméket és szolgáltatást az interneten keresztül. 

Ha már megvan, hogy milyen fajta weboldalt szeretnél, érdemes elolvasni egy bejegyzést arról, hogy a statikus vagy dinamikus weboldal a legjobb választás számodra: https://kovacskriszti.com/milyen-weboldal-a-legjobb-valasztas-szamodra/

Weboldalt vagy logót szeretnél?

IGEN! AJÁNLATOT KÉREK!

Kövess Instagramon is!

@kkriszti_webdesigner